SUALTI RAGBİSİ

SUALTI RAGBİSİ NEREDEN ÇIKTI?

Kasedi biraz geriye saralım. Sualtı Ragbisi ile insanlık 1960'larda tanıştı. 1961 yılında Alman dalgıçlar ilk kez bu zorlu oyunu oynamaya başladı. Fikir ilk kez Köln'de Ludwig von Bersuda tarafından ortaya atılmıştı.

NASIL OYNANIR?

Temeli dayanıklığa dayanan ve oldukça yorucu olan bu spor ismini aldığı ragbi ile çok az benzerlik gösteriyor. Kuralları ise şöyle: Her bir takım 6 as, 6 yedek oyuncudan oluşur. Oyun, isminden de anlaşılacağı üzere sualtında oynanır. Oyuncular topu sudan çıkarmamak zorundadır. Takımlar genelde erkekler ve kadınlardan karma olarak oluşturulur. Hızlı ve yorucu bir oyundur ve yedekler değişiklik için hazır bekler. 3,5 metreden 5 metreye derinlikte bir havuzda oynanır ve oyuncular toplarını 40 cm genişliğindeki bir kovaya atmaya çalışırlar.

NERELERDE OYNANIR?


Almanya'dan çıkan bu oyun dünyanın farklı köşelerinde oynanmaktadır. 1978'te Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu tarafından tanınan ve 1980'de ilk kez Dünya Şampiyonası düzenlemeye başlayan bu sporun dünya çapında farklı ülkelerde komisyonları vardır. Avusturya'dan Kolombiya'ya; Venezüela'dan Türkiye'ye birçok ülkede federasyonlar tarafından tanınır ve oynanır.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.